odstranění plísní
R

Z výhod, které nabízejí minerální omítky, je třeba na prvním místě uvést přijatelnou cenu a vysokou paropropustnost.

R

Silikonovou omítku lze použít na všechny druhy podkladů.

R

Akrylátové omítky mají vyšší dyfúzní odpor a jen velmi málo propouštějí vodní páru.

R

Po celou dobu životnosti fasády je nutné starat se o její vzhled.

Čtveřice základních druhů

Omítka domu se skládá z jádrové vrstvy, která pomáhá vyrovnat nerovnosti zdiva, a dále z tenké vrstvy, která tvoří podklad pro fasádní barvu. Při dnešním obecním trendu se většinou používají fasádní omítky, které rozdělujeme do čtyř základních druhů – akrylátové, silikonové, silikátové a minerální.

Silikonové omítky

Tento druh omítky je sice nejkvalitnější, ale je poměrně drahý. Silikonovou omítku lze použít na všechny druhy podkladů. Jsou vhodné na budovy, které nejsou ničím chráněny a jsou vystaveny nepříznivým klimatickým vlivům. Zvládnou dokonce samočištění a díky obsahu silikonových živic maji vysokou vodoodpudivost, i když jsou méně paropropustné. Doporučují se proto také na namáhanější plochy.

Zachovat chladnou hlavu a vyhledat odbornou pomoc

První reakce při pohledu na fasádu pokrytou nevábnou plísní by určitě neměla být zbrklá – se snahou zbavit se ji svépomocí. Proto nehledejme žebříky, kartáče, nemíchejme “zaručené” chemikálie a neposlouchejme “odzkoušené a zaručené” rady kamarádů a známých. Přítomnost plísní na fasádě tímto postupem radikálně nezměníme, spíše vytvoříme další problémy nejen sobě, ale i svému okolí.

Optimální řešení této nepříjemné situace spočívá v oslovení odborníků, kteří mají dostatek zkušeností, ovládají specifické postupy, ale hlavně – udělají svou práci skutečně rychle, technologicky přesně a s očekávaným kladným výsledkem. Investice do profesionální pomoci se zaručeně velmi rychle vrátí, nemluvě o spokojenosti a jistotě.

Akrylátové omítky

Tento druh omítky tvoří výhodný technologický předpoklad pro tmavší, syté nebo výrazné barevné odstíny. Pojivo obsažené v tomto druhu omítek na sebe dokáže dobře vázat pigment. Akrylátové omítky mají vyšší dyfúzní odpor a jen velmi málo propouštějí vodní páru. Z tohoto důvodu se příliš nehodí do tepelně-izolačních omítkových systémů. Také se snadno špiní a nejsou proto vhodné do znečištěných oblastí. Navíc mají sklon podporovat růst mechů, hub a řas. Odborníci je rovněž nedoporučují pro konstrukčně starší budovy, kde je otázka difúzního odporu velmi důležitá.

Minerální omítky

Z výhod, které nabízejí minerální omítky, je třeba na prvním místě uvést přijatelnou cenu a vysokou paropropustnost. Negativními vlastnostmi jsou přílišná savost, malá otěruvzdornost, ale také nevhodnost využití v prašném prostředí. Naopak velkým kladem této omítky je dlouhá životnost a velmi dobré uplatnění v objektech s vysokým obsahem vlhkosti.

Druhy fasádních omítek a plísně, odstranění plísní, protiplísňový nátěr Praha

Fasáda je pro každou stavbu klíčovým prvkem. Po mnoho let chrání před vlivy počasí, svým vzhledem charakterizuje svého majitele a vytváří předpoklady dlouhodobého a spokojeného bydlení. Je proto důležité věnovat fasádní omítce zvýšenou pozornost, a to již v počátečních fázích projektu a dbát na každý detail. Určitě se vyplatí k těmto detailům přiřadit téma tvorby plísní a jejich prevence.

Silikátové omítky

Omítky na bázi silikátů jsou známé tím, že mají nejlepší paropropustnost. Jsou proto velmi vhodné pro všechny druhy zateplovacích systémů. Na druhou stranu, tyto omítky mají omezenou škálu barevných odstínů. Pojivo u tohto typu omítek tvoří tzv. vodní sklo, které samo o sobě nedokáže zabezpečit ochranu před venkovní vlhkostí. Z tohto důvodu se nedoporučuje tato omítka do míst, kde je vystavena silným dešťům a větrům. Vodní sklo je zásadité a proto přirozeným způsobem chrání fasádu před plísněmi a mechy. Bohužel, ale tento účinek je časově omezený.

Myslet dopředu

Prevencí proti hrozbě řas, plísní a hub je již samotná konstrukce fasády. Je třeba počítat se silnými, větrem hnanými dešti, s celkovou orientací objektu nebo s přítomností vodních toků, blízkosti lesa, hustého porostu, se vzdušnou vlhkostí apod. Po celou dobu životnosti fasády je nutné starat se o její vzhled, o kvalitu klempířských prvků u všech částí střechy, resp. systematicky obnovovat nátěry.

Bohužel, i přes všechno vynaložené úsilí a předvídavost, nelze na 100% eliminovat hrozbu napadení plísněmi a řasami. Fasády – bez ohledu na to, jakého jsou druhu – jsou zkrátka vždy “po ruce” a invazi mikroorganizmů se můžeme jen velmi obtížně bránit. Pokud však již tato nepříjemná situace nastala, určitě se vyplatí seznámit se s několika dobrými radami a začít se jimi řídit.

Roky zkušeností

Naše společnost MYTÍ OKEN, VÝŠKOVÉ PRÁCE BRNO, odstranění plísní, patří mezi profesionály v tomto oboru už více jak 20 let a stovky spokojených klientů získala v celé střední Evropě. To nejdůležitější, co naše firma vyznávala a vyznává, je neměnná vysoká úroveň odevzdávané kvality a spokojenost každého ze zákazníků. Samozřejmě, dosahovat těchto špičkových výsledků vyžaduje precizní technologický postup, který alespoň v krátkosti popíšeme…

Na prvním místě zbavíme fasádu všech viditelných plísní a nečistot. Používáme pouze čistou vodu a výkonný vysokotlaký čistič. Je důležité, aby na stěně po plísních nezbyla žádná stopa, jinak by ztratily funkčnost následující kroky celého čištění. Jakmile fasáda řádně vyschne, aplikujeme dezinfekční nátěr SANATOP LIKVID PROFI. Necháváme jej působit celých 24 hodin. V tomto časovém intervalu spolehlivě a bezpečně zlikviduje plísně, organické nečistoty a řasy. V případě, že nás klient požádá o výmalbu fasády, velmi rádi se i této úlohy zhostíme.

Posledním a nesmírně důležitým krokem je aplikace protiplísňového nátěru LSG – jedná se o prostředek se skutečně pozoruhodnými vlastnostmi. Reguluje vzdušnou vlhkost a ochraňuje stěny objektu před novým napadením mikroorganizmy. LSG umožňuje vnitřní vlhkosti ze stěn nebo zdiva pohodlně odcházet ven, ale vnější vlhkost do fasády nepronikne. Firma MYTÍ OKEN, VÝŠKOVÉ PRÁCE BRNO garantuje vyjímečné vlastnosti protiplísňového nátěru LSG na dobu 4 až 6 let.

Naše společnost má silné a zasloužené místo na trzích celé střední Evropy. Každý zákazník, díky našim službám, získává nejen profesionální řešení, ale i záruku, že plísně se již na jeho fasádě objevovat nebudou. Oslovíte-li nás, sami se o obsahu těchto slov přesvědčíte.